Linkler

Döviz Bilgileri

ÜRÜN VE HİZMETLER

Pusula Net Bireysel Paketi
Pusula-net. Bireysel, engelli bireylerin veya ailelerinin, engelli hukuku veri tabaninda sorgulama yapmalarina olanak saglar. Pusula-net bireysel, engellilerin tüm yasal haklarini içeren 14 ana kategoriden olusmaktadir.
pusula-net kurumsal paketi
Pusula-net Kurumsal, engellilere hizmet veren kurum ve kuruluslarin faaliyet alanlarina göre guruplanmis hizmet alani kategorilerine sahiptir.
Pusula-net temel özellikleri
Engellilerle engelli ailelerine ve engellilere hizmet sunmak amaciyla kurulmus olan kurum ve kuruluslara engelli hukuku konusunda rehberlik etmeyi amaçlayan pusula-net yazilimini kisaca taniyalim.
engelli hukuku danismani
bilinmeyen hak, hak degildir.her sorunun bir çözümü vardir, sorun? çözüm bulalim!

tüm ürün-hizmetler...>

Engellilik Çesitleri


SPASTISITE
Pasif gerilmeye karşı direncin çoğalması. İstem dışı devamlı kasılma hali de denir.
SINIRBILIM SÖZLÜGÜ
-A- ABSANS:Kısa süreli şuur kaybı
SINIR SISTEMI
Sinir sistemi tüm vücut parçalarını kontrol ve koordine eden bir sistemdir.Beyin duyu organları yoluyla vücudun iç ve dış çevresinden gelen uyarıları alır ve gerekli cevabı düzenler
SEREBRAL PARALIZI
Genel anlamıyla bir tanım yapılacak olursa, doğum öncesi,doğum sırasında ya da doğum sonrası herhangi bir nedenle beynin hasar görmesi sonucu oluşan motor (ve bazı durumlarda mental) bozukluktur.
SARA
Epilepsi ani başlayan, kendiliğinden geçebilen, tekrarlamaya eğilimli nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak bir beyin fonksiyon bozukluğudur.
PROGRESIF MUSKÜLER DISTROFILER
Progresif musküler distrofiler (PMD) kalıtsal, genellikle çocukluk çağında başlayan, ilerleyici kas atrofileri ile karakterize, sıklıkla proksimal kasların tutulduğu hastalık grubudur.
PARKINSON HASTALIGI
Titreme, kaslarda sertlik ve reflekslerin kaybı ile kendini belli eden bir hastalıktır.
OTONOMIK DISREFLEKSI
Lezyon seviyesi altındaki ağrılı ve dokunma ile ilgili uyaranlar sonucu iç organlardan damarlara bol miktarda kan akışı olması.
ORTASTATIK HIPOTANSIYON
Olay ilk bir yıl veya birkaç yıl sonra görülebilir. Tetraplejik hastalarda ve uzun süre yatak istirahatindeki hastalarda görülme sıklığı daha fazladır
OMURILIK YARALANMASI VE MESANE EGITIMI
Mesanede 150 cc idrar biriktiğinde idrar yapma hissi duyulur ve 300-500 cc idrar olduğunda mesane kasındaki sinir uçlarıyla omuriliğe ileti gider. Buradanda beyne gider.
OMURILIK FELCINDE EN SIK KARSILASILAN SORUNLAR
Çeşitli nedenlerden dolayı omurilik felci ortaya çıkan hastaların büyük çoğunluluğunda böbrek ve idrar yolları sorunları bulunmaktadır.
MULTIPL SKLEROZ (MS)
Kısaca MS olarak adlandırılan Multipl Skleroz, merkez sinir sisteminin hastalıklarından biridir. Sebebi bilinmemektedir.
MENENJIT
Menenjit, beyin zarlarının iltihabıdır. Ender görülen bir durumdur ama çok önemli sorunlara yol açtığından, en küçük bir kuşkuda bile harekete geçilmelidir
KONTRAKTUR
Eklem çevresinde eklemi saran yumuşak doku, kasın kemiğe tutulmasını sağlayan bağlarda, kas ve eklemi oluşturan yapılardaki kısıtlanma ile gelişen eklem hareket açıklığının ciddi kısıtlılığıdır.
INSAN SINIR SISTEMININ ISLEYISI
Çevresel sistem, vücudun her yanından alınan duyu (tat, dokunma, görme, işitme, vücudun pozisyonu, ağrı, ısı, titreşim vb) bilgilerini merkeze taşıyan ve merkezden çıkan emirleri kas veya salgı bezi
INME
Beyin damarlarındaki tıkanmaya bağlı olarak felç ve konuşma güçlüğü ile kendini belli eden inme, şimdiye kadar doktorlardan üvey evlat muamelesi gördü, çünkü inme, miyokard infarktüsü
ILK YARDIM
Bir kaza ya da hayatı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da kazazedenin durumunun kötüleşmesini önlemek için,
HIDROSEFALI
Hidrosefali, beynin içinde ve çevresinde aşırı sıvı toplanmasıdır. Modern cerrahi teknikleriyle etkili biçimde tedavi edilebilmektedir.
HETEROTOPIK OSSIFIKASYON
Normalde kemikleşmenin görülmediği kas ve bağ dokusunda oluşan yeni kemik dokusudur.
FIZYOTERAPIST KIMDIR
Rehabilitasyonun üyelerinden birisi olan fizyoterapist,
ENGELLILIGIN ÖNLENMESI
Engelliliğin önlenmesine yönelik SHÇEK Genel Müdürlüğü, Engellilere ve ailelerine hukuki, sosyal, ekonomik,
DERIN VEN TROMBOZU
Bacak damarlarında nadiren kol damarlarında hareketsizliğe bağlı olarak pıhtı oluşumu nedeniyle damar tıkanıklığı.
ÇOCUK FELCI
Hepimizin Çocuk Felci olarak da bildiğimiz TIP dilindeki POLIOMYELIT'e neden olan polio adlı virüstür biliyorsunuz. Aşağıdaki yazıda Çocuk Felci ile ilgili bir çok temel ve ileri düzey bilgiyi,
BEYIN NEDIR
Anatomik olarak sinir sistemi merkezi ve periferik sinir sistemi olmak üzere iki bölümde incelenir. Merkezi Sinir Sistemi (MSS) beyin ve omurilikten oluşur.
BEHÇET HASTALIGI
Prof.Dr.Hulusi Behçet'in yaşam öyküsü ile başlıyoruz hastalığı anlatmaya. Hulusi Behçet, 20 Şubat 1889 tarihinde İstanbul'da doğmuştur.
BASI VE YATAK YARALARI
Bası yaraları cildin hasar görmesinden oluşur. Bazen ciltte bir renk değişikliği gibi başlayabilir. Sonra büyük yaralara dönüşürler.
ALZHEIMER HASTALIGI
Bunama, bellek kaybı, günlük yaşamın gereksinimleriyle başa çıkabilme yeteneğinde azalma, algılamada, toplumsal davranışların düzenlenmesinde
AKRABA EVLILIGI
İnsanların en büyük korkularından birisi de engelli çocuk sahibi olmaktır, hatta bazı çiftlerde bu paranoya halini almıştır,
AKCIGER EMBOLISI
Bacak veya koldaki damarlarda oluşan pıhtının yerinden koparak akciğer damarlarını tıkamasıdır. Akciğer damarlarının tam tıkanması genelde ölüm ile sonuçlanır.